Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015
- bez rizika sucha
- S0 snížená úroveň půdní vláhy
- S1 počínající sucho
- S2 mírné sucho
- S3 výrazné sucho
- S4 výjimečné sucho
- S5 extrémní sucho
Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 8.9. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 01. 09. 2024 do neděle 08. 09. 2024 ráno)
Shrnutí:
V uplynulém období (1.9 – 7.9.2024) k nám stále proudil velmi teplý vzduch od jihu. Srážky byly většinou jen formou lokálních bouřek. Na velké části republiky vůbec nepršelo a nebo jen pár milimetrů. Bouřky se pak častěji objevily na západě a jihu Čech. Tam byly pak lokální úhrny okolo 20-60 mm/týden. Maximální teploty během týdne se nejčastěji objevovaly mezi 27-32°C, ale místy se dostaly i nad 35°C.
V rázu počasí došlo k celkem nečekané razantní změně. Místo nadprůměrně teplého období předpokládají modely propad teplot vzduchu a srážky s úhrny okolo 130 mm v dalších 10 dnech. Půdní vlhkost se tedy rychleji doplní hlavně ve vrstvě do 40 cm.
JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.
Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se oproti minulému týdnu výrazně prohloubila zejména ve sledovaných oblastech s výjimkou pásu od Plzně po Hradec Králové a lokální oblasti na jih od Brna, kde sucho není tak výrazné. V Čechách je intenzita sucha aktuálně nejhlubší na Táborsku, na jihovýchod od Českých Budějovic, v Krušných horách a v Krkonoších, kde je sucho výjimečné a místy až extrémní. V oblasti Moravy a Slezska je sucho nejintenzivnější (výjimečné až extrémní) v okolí Vsetína a také v pásu na sever od Brna po Jeseníky.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se oproti minulému týdnu prohloubila v už sledovaných oblastech- k většímu prohloubení došlo na Lipensku, v Krušných horách, na jihovýchod od Prahy a v Krkonoších, kde je aktuálně sucho v hlubší vrstvě extrémní.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 65 % území (půdní profil 0–100 cm), z čeho v 9 % území jde o sucho výjimečné nebo extrémní. Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území výrazně klesly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-40 cm na většině území Česka. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 71 % stanic, 10-50 cm na 68 % stanic a v 50-100 cm na 14 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se nevyskytuje na žádné stanici ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 9 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší na jižní a střední Moravě a v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém období (1.9 – 7.9.2024) k nám stále proudil velmi teplý vzduch od jihu. Srážky byly většinou jen formou lokálních bouřek. Na velké části republiky vůbec nepršelo a nebo jen pár milimetrů. Bouřky se pak častěji objevily na západě a jihu Čech. Tam byly pak lokální úhrny okolo 20-60 mm/týden. Maximální teploty během týdne se nejčastěji objevovaly mezi 27-32°C, ale místy se dostaly i nad 35°C. Nejteplejší den pak bylo úterý a středa. Větrné počasí bylo převážně ve čtvrtek.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
10. 9. 2024
Projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR- SustES se stal lídrem v oblasti klimatického výzkumu České republiky
Projekt SustES, podpořený z výzvy Excelentní výzkum Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, se díky svému revolučnímu přístupu dostal mezi finalisty prestižní evropské soutěže REGIOSTARS 2024. I vy ho můžete svým hlasem podpořit TADY. Projekt se věnuje tvorbě adaptačních strategií pro udržitelné ekosystémové služby a potravinovou bezpečnost v nepříznivých podmínkách prostředí. Projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se stal lídrem v oblasti klimatického výzkumu České republiky (a střední Evropy). Jaké inovativní příležitosti projekt SustES přináší pro udržitelný rozvoj a co motivovalo tým projektu k účasti v soutěži REGIOSTARS 2024? To vysvětluje bioklimatolog prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ZDE.
-
6. 9. 2024
Nejteplejší rok v dějinách?
Česko má za sebou další ze série horkých dní. Opět padaly teplotní rekordy. Dosavadní maximum pro páté září překonalo nebo vyrovnalo 74 ze 170 stanic, které fungují alespoň 30 let. Rozhovor na aktuální téma s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR je k dispozici ZDE.