Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává obecně ve vyšších hodnotách a deficit zásob vody není na území České republiky téměř vůbec pozorován, no v povrchové vrstvě jsou zásoby vody již nižší.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody klesají na většině území. Nejnižší zásoby jsou aktuálně podél severních a východních hranic, kde se pomalu začíná projevovat už nízký deficit (do max. 20 mm). Vyšší hodnoty půdní vláhy zůstávají na jih od Brna a také na severozápad od Prahy.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- na celém území zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké, s výjimkou malé části Krkonoš, Jeseníku a Beskyd, kde jsou hodnoty o něco nižší.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) je cca 19 % území v odchylce 40-80 mm a 64 % území v odchylce 5-40 mm navíc od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně na jihu Moravy a také na západ od Prahy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody nižší a pozorujeme tu tak počínající deficit.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je u většiny vodních toků pozorována převážně normální vodnost. Ve středních, jižních a východních Čechách a také místy na jihu Moravy je pozorována pořád i nadnormální vodnost. Na Plzeňsku, Karlovarsku, také na severu republiky, zejména na Děčínsku a Liberecku, a na východě republiky (povodí Odry) se vodní toky ale nachází spíš ve stavu podnormální vodnosti. Hladiny vodních toků jsou i nadále setrvalé nebo slabě kolísají. V porovnání s dlouhodobými říjnovými průměry jsou průtoky převážně průměrné až nadprůměrné, některé vodní toky jsou už i podprůměrné.
V celém profilu do 1 m se k 27. 10. vyskytuje deficit do max 6 %. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Více informací ZDE.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 11. 2024

    Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství

    Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
    Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ.

  • 1. 11. 2024

    Týden Akademie věd ČR

    Týden Akademie věd ČR má za sebou dvě úspěšné dekády a i tento rok zveme zájemce o vědu nejen do samotného sídla Akademie na Národní třídě v Praze, ale především na naše různá pracoviště, kde ukazujeme naše nejnovější úspěchy a představujeme, na čem vědci a vědkyně dlouhodobě pracují. Vybrat si z toho, co pro vás nachystal Ústav výzkumu globální změny si můžete TADY. Zveme vás.